Önceki Sayfa

Ev Yapımı Yoğurt

10-12 Kişilik  Hazırlama Süresi: 5 dk  Pişirme Süresi: 10 dk
Ev Yapımı Yoğurt  

Hacer BİLEN POLAT

1 beğeni

0 ekleme

 
Yoğurt mayasını hazır yoğurttan kullanmamaya özen gösterelim. Yoğurdu kavanozda borcam da mayalayabilirsiniz.
Malzemeler
Hazırlanışı
Sütü 5-10 dakika kaynatalım. Kaynattığımız sütü ılımaya bırakalım ve ara ara kontrol edelim. Süte serçe parmağımızı batırdığımızda parmağımızı çok yakmayacak. (parmağımızı ne çok yakacak ne de çok ılık olacak) Sütün ısısı mayalamak için uygun olduğunda 1 yemek kaşığı yoğurdun veya isteğe bağlı 1 yemek kaşığı tereyağının üzerine ılık sütten biraz döküp karıştıralım. Sonra hazırladığımız karışımı sütün içine ilave edip karıştıralım ve üzerini kapatalım. (sütün ısısı çok önemli yoksa kıvamlı bir yoğurt mayalayamayız) Daha sonra üzerini kalın bir örtü ile kapatalım ve mayalanmasını bekleyelim. (yaz aylarında fazla sıkı sarmayalım çünkü yoğurdun kıvamı çok sulu olabilir) 3 saat sonra kontrol edelim ve mayalanmış ise sallamadan hemen buzdolabına kaldıralım. ( 3-6 saat arasında mayalanır ) Yoğurdu mayaladığımız gün bozmamaya özen gösterelim. ( yoğurt 24 saat sonra hazır olacaktır )

SİTEDEKİ BENZER TARİFLER


Tarifin Toplam Hit Sayısı: 1131


Yorumlar
Aslı Gül Şavkın     -     21.7.2015 14:15:35
Tüm tv programları bangır bangır anlatıyor hazır sütten, yoğurttan uzak durun diye. Haklılar. Yoğurt şifadır. Kendi yoğurdumuzu kendimiz yapalım ;)
Yorumlarınızı düzeltmek ya da silmek istiyorsanız, lütfen "Üye Girişi" yaptıktan sonra "Profil Ayarları" bölümüne gidiniz.

Yukarı Çık
Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Parola :
 
Lezzet Durağı