Önceki Sayfa

Peynirli Tepsi Böreği

10-12 Kişilik  Hazırlama Süresi: 15 dk  Pişirme Süresi: 35 dk
Peynirli Tepsi Böreği  

Aslı Gül Şavkın

1 beğeni

0 ekleme

 
Yumuşacık, lezzetli mi lezzetli bir börek yapmaya ne dersiniz? :))
Malzemeler
Hazırlanışı
Yağlı kağıt serili fırın tepsimize ilk yufkayı kenarları tepsiden taşacak şekilde yerleştiriyoruz. Fırça yardımıyla süt+sıvı yağ karışımında sürüyoruz. Diğer 1 adet yufkayı elimizle 2ye bölüp yarısını kıvrımlı olacak şekilde (tepside hacim kaplayacak şekilde) yerleştiriyoruz. Süt+sıvı yağ karışımından sürüyoruz. Diğer yarım yufkayı da aynı şekilde koyuyoruz. Süt+sıvı yağ karışımı ile ıslatıyoruz. Aynı şekilde 2. yufkayı da elimizle 2ye bölüp aynı aşamalardan geçirip sosluyoruz süt+sıvı yağ karışımıyla. İnce ince kıydığımız maydanozları elimizle ufaladığımız peynirle karıştırıyoruz. Peynirli harcımızı serip 2 yufkayı yarım yarım tepsiye yerleştirip sosluyoruz. Geriye 1 yufka kalıyor. Onu da tüm tepsiyi kaplayacak şekilde koyup en alttaki yufkanın yanlardan sarkan kısımlarını üstüne kapatıyoruz. Soslayıp 1 yumurta sarısı sürüyoruz. Böreği çğken bir bıçakla dilimlerine ayırıyoruz. Üzerine küçük bir şişe soda gezdiriyoruz. Çörek otuyla süsleyip 180C lik fırına veriyoruz. Üzeri nar gibi kızarınca fırından alıyoruz. İlk sıcaklığı geçince üzerine başka bir tepsi kapatıp 5-10 dk demelemeye bırakıyoruz. Bu sayede yumuşacık lezzetli börekler ortaya çıkmış oluyor :) Afiyet olsun.Tarifin Toplam Hit Sayısı: 915


Yorumlar
Aslı Gül Şavkın     -     30.10.2015 15:35:49
Afiyet olsun balım :))
Yorumlarınızı düzeltmek ya da silmek istiyorsanız, lütfen "Üye Girişi" yaptıktan sonra "Profil Ayarları" bölümüne gidiniz.
Hacer BİLEN POLAT     -     30.10.2015 10:34:03
Ellerine sağlık canım çok güzeldi
Yorumlarınızı düzeltmek ya da silmek istiyorsanız, lütfen "Üye Girişi" yaptıktan sonra "Profil Ayarları" bölümüne gidiniz.

Yukarı Çık
Günün Tarifi

Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Parola :
 
5 Çayı Tarifleri