Önceki Sayfa

Aşure:Sütlü Bol Malzemeli

10-12 Kişilik  Hazırlama Süresi: 20 dk  Pişirme Süresi: 30 dk
Aşure:Sütlü Bol Malzemeli  

Aslı Gül Şavkın

2 beğeni

0 ekleme

 
Bu tariften 21 kase aşure çıkıyor :)
Malzemeler
Hazırlanışı
Aşurelik buğdayı derin bir tencereye alıyoruz. Üzerini 2 parmak geçecek kadar su ekleyip bir taşım kaynatıyoruz ocağın altını kapatıp 1 gece bu şekilde bekletiyoruz. Sabaha yumuşacık olacaklar, saatlerce kaynatmaya gerek yok :) Yine geceden ayrı çerez kaselerinde kuru kayısı, incir, üzüm, badem, kuş üzümüne su ekliyoruz. 1 gece bekletiyoruz. Ertesi sabah aşurelik buğdaylara 1 lt su ekleyip kaynatıyoruz. Kaynamaya başlayınca şekeri ilave ediyoruz. Nohut ve fasulye konservelerinin suyunu süzüp temiz sudam geçiriyoruz, bunları da tencereye ilave ediyoruz. Kaselerdeki kuru meyvelerin sularını süzüp onları da tencereye ilave ediyoruz badem ve fındık da atıyoruz. Meyveler koyu renkli sularını bırakıyor. Onları süzüp öyle tencereye atmak gerekiyor. Çünkü beyaz renkli bir aşure elde etmek istiyoruz :) Hepsi kaynarken ayrı bir yerde 2 su bardağı sütü ve 2 kaşık nişastayı karıştırıyoruz iyice. Topaklanma olmasın. Sütlü karşımı yavaş yavaş aşureye ilave ediyoruz bir yandan da aşuremizi hızlıca karıştırıyoruz. Bir taşım kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz. Aşure ılıyınca alüminyum kaselere alıyoruz. Akşama kadar buzdolabında muhafaza ediyoruz katılaşmaları için. Aşureler kıvam alınca nar tarçın hindistan cevizi fındık dövülmüş ceviz ve kavrulmuş dolma fıstığı ile bir güzel süslüyoruz, değerli komşularımıza servis ediyoruz. Allah kabul etsin :)Tarifin Toplam Hit Sayısı: 1159


Yorumlar
Aslı Gül Şavkın     -     29.12.2015 11:04:11
Sağol canım. Yeni gördüm yorumunu. Çok teşekkür ederim :))
Yorumlarınızı düzeltmek ya da silmek istiyorsanız, lütfen "Üye Girişi" yaptıktan sonra "Profil Ayarları" bölümüne gidiniz.
Yasemin Yorulmaz Dal     -     6.11.2015 09:28:46
Eline sağlık Aslıcım şahane görünüyor...
Yorumlarınızı düzeltmek ya da silmek istiyorsanız, lütfen "Üye Girişi" yaptıktan sonra "Profil Ayarları" bölümüne gidiniz.

Yukarı Çık
Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Parola :
 
5 Çayı Tarifleri