Önceki Sayfa

bulgar kozanağı

10-12 Kişilik  Hazırlama Süresi: 4 saat ve üzeri  Pişirme Süresi: 30 dk
bulgar kozanağı  

esra ışık

1 beğeni

1 ekleme

 
sabredebilenler için
Malzemeler
Hazırlanışı
Hazırlanışı Suyu bir kaba koyup içine şekerden 2 çay kaşığı ve mayayı ilave ederiz. Maya eriyinceye kadar karıştırıp unun üçte birinden biraz fazlasını ilave ederiz. Karıştırarak yumuşak bir hamur elde ederiz ve üzerine biraz un ekleyerek kabın üzerini kapatır 20 dakika mayalanması için bekletiriz. Daha sonra içine mahlep, tuz, şeker ve yumurtaları teker teker ilave ederek elimizle karıştırırız. 4 dakika bu işleme devam ederiz. Erimiş yağı ve kalan unu da ilave ederiz. Karışımın üzerini tekrar kapatırız ve 1,5 – 2 saate yakın bekletiriz. Beklettikten sonra kenarlarından ortaya doğru hamuru çekeleriz. Üzerini biraz bastırırız. Tekrardan 45 dakika bekletiriz. Daha sonra 2 ya da 3 parçaya bölerek istediğimiz şeklide vererek tepsiye yayılan yağlı kağıda dizeriz. Üzerlerini bastırmadan 30-45 dakika daha tepside bekletiriz. Üzerine yumurta sarılarını hamura bastırmadan süreriz. Önceden ısıtılmış 180 derece fırına atarız. Önce 15 dakika hızlı ateşte pişirir 15 dakikada düşük ateşte pişirmeye alırız. Hamur bir gece bekletilse daha lezzetli olacaktır. Afiyet olsun.
YAZARIN DİĞER TARİFLERİTarifin Toplam Hit Sayısı: 1500


Yorumlar
Aslı Gül Şavkın     -     25.3.2014 10:44:10
Çok farklı bir tarif. Ellerine sağlık Esracığım. Sayende Bulgar Mutfağını öğrenmiş oluyoruz. Güzel, farklı tariflerini bekleriz canım ;)
Yorumlarınızı düzeltmek ya da silmek istiyorsanız, lütfen "Üye Girişi" yaptıktan sonra "Profil Ayarları" bölümüne gidiniz.

Yukarı Çık
Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Parola :